Nagniotki i modzele – w jaki sposób z nimi walczyć?

Kiedy na skórze naszych dłoni albo stóp zrobiły się nieestetyczne narośla, chcemy szybko je zwalczyć, gdyż wywołują spory dyskomfort, nie tylko fizyczny, lecz nade wszystko – psychiczny. Posiadając takie zmiany na ciele niełatwo nam o bliższy kontakt z drugą osobą, nawet zwykłe podanie ręki jest trudnością.

Jak zadbać o skórę dłoni?

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Natomiast odciski występujące na nogach przyczyniają się do tego, iż nie chcemy założyć sandałów czy japonek i męczymy się latem chodząc w zakrytym obuwiu. Co w związku z powyższym trzeba zrobić, by pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości?

Na wstępie trzeba powiedzieć, że najczęstszymi dolegliwościami tego typu są modzele oraz nagniotki. Pierwsze z nich powstają zwykle na rękach i podeszwach stóp. Są dosyć dużymi naroślami zgrubiałej skóry mając wygląd (zobacz karta podarunkowa salon kosmetyczny) plackowaty. Tworzą się w wyniku przesadnego rogowacenia i najczęściej są względnie miękkie. Mogą robić się w przypadku, gdy niesymetrycznie obciążamy stopę, jest ona niedostatecznie ukrwiona lub stale ulega przeciążeniu albo – nosimy za małe obuwie, przez co skóra jest nieustannie uciskana. Modzele mogą powodować duże dolegliwości bólowe, szczególnie, gdy przybiorą poważniejsze rozmiary. Usuwanie modzeli polega na ich systematycznym ścieraniu bądź wycinaniu – jedynie u lekarza!. Dlaczego? ((sprawdź więcej) na

Jak pozbyć się uciążliwych nagniotków

Autor: 123rf
Źródło: 123rf
Z tej racji, że samodzielne praktyki mogą owszem dać tymczasową ulgę, jednak później możemy trafić na pogotowie z groźnym zakażeniem. Jeżeli modzel jest mały, pomoże właściwy plaster i pilnik służący do ścierania zgrubienia.

Drugi rodzaj odcisków to wspomniane nagniotki. Z reguły powstają na palcach stóp, jeżeli nosimy ciasne buty czy też nasz naskórek szybko rogowacieje. Przyczyniają się do nich także wady stóp, wywołujące uciążliwe i bolesne zgrubienia. Zrogowacenia przyjmują postać stożków z ciemnym punktem pośrodku, czyli korzeniem nagniotka. Usuwanie nagniotków można wykonać samodzielnie, jeśli nie są duże. Stosuje się właściwe kremy, plastry oraz żele, które rozmiękczają nagniotki umożliwiając ich usunięcie wraz z korzeniem. Gdy są duże oraz głębokie, pomoże tylko chirurg, który zastosuje odpowiednie wiertło. Zabieg ten nie wymaga znieczulenia i pozostawia niewielką ranę – skuteczne metody na usuwanie nagniotków.

Pamiętajmy o trosce o swoje stopy oraz ręce, by nie być zmuszonym do borykania się z niniejszymi trudnościami.